Spital Prieten al Copilului

Un oras ramane o simpla asezare daca nu exista oameni care sa marcheze locul prin valoare.

Moderator: Sorina

Re: Spital Prieten al Copilului

Mesajde mihalex » Lun Feb 07, 2011 11:36 am

Felicitari Isis si intregii echipe de acolo...o meritati!
mihalex

Mesajde daniela » Mar Feb 08, 2011 9:12 am

Felicitari ISIS!! :ymapplause:
Imagine.
Imagine
daniela

Mesajde MONA » Mar Feb 08, 2011 9:19 am

Felicitari ISIS si intregii echipe!
MONA

Mesajde s.anca » Mar Feb 08, 2011 8:08 pm

Felicitari! Lucrul asta ma face sa am incredere si mai mare pt. ca am decis sa nasc la Isis (aprox.10 august) :-h
Imagine
s.anca

Mesajde liliana_t » Mie Feb 09, 2011 9:38 pm

Imi permit sa va multumesc in numele echipei Isis.
Am observat ca s-au scris doua pagini la acest subict si in mod sigur multe dintre voi cele care ati nascut la noi, va veti regasi in randurile pe care le voi expune mai jos, am vrut sa dau o nota calda acestui subiect, sa subliniem faptul ca nu ne-am dorit o desemnare in sine, ci ca raportul a fost invers.Aceasta desemnare a venit ca urmare a recunoasterii unor practici devenite ritualuri in cadrul maternitatii noastre.
Inca de cand era un vis, maternitatea noastra, se dorea a veni in preintampinarea nevoilor gravidei, mamei, nou nascutului si familiei.
Astazi, cand se implinesc aproape doi ani din clipa in care a venit pe lume primul bebelus in sala noastra de nastere, dupa un moment de reusita, acela al desemnarii Unicef, ca “Spital prieten al copilului’’ , personalul medical isi aminteste cum fiecare si-a indeplinit un vis, o dorinta in acest loc.
Suntem onorati ca am primit aceasta desemnare “Spital prieten al copilului’’. Simtim ca ne reprezinta, este ceea ce ne dorim a infaptui si am realizat, fara a ne simti incorsetati de regulile impuse ale unui program stabilit la nivel mondial/national. Este conduita pe care am ales sa o adoptam in maternitatea noastra, pe deplin informati, ca fiind benefica pentru mama-copil-familie!
Cine suntem noi?
* Suntem mame care am nascut si alaptat, care am avut experiente de nastere si alaptare, iar acum incercam sa oferim celor care ne trec pragul, ceea am simtit noi ca ne-ar fi implinit in momentul nasterii pruncilor nostri.
* Suntem tati, inainte de a fi medici.
* Suntem viitoare mame care aspiram sa avem copii.
* Suntem profesionisti in medicina, psihologie, mereu informati, care ne-am dorit a umaniza nasterea si sa oferim acestui moment important al familiei, in special o valoare afectiva si nu numai una medicala.
* Suntem mame care am nascut in aceasta maternitate, iar acum oferim aceeasi caldura pe care am primit-o si noi la nastere.
De aceea este atat de simplu, fiindca ceea ce ne satisface pe noi, oferim celor care ne trec pragul.

Ne-am dorit ca nasterea in apa sa se poata desfasura in cadrul maternitatii noastre, pentru diminuarea durerii mamei la nastere si in special, pentru firescul tranzitiei pe care o percepe bebelusul abia nascut.
Este impresionant sa urmaresti cum micutul dupa ce s-a nascut, face cateva miscari in apa, dupa care este usor directionat catre abdomenul mamei, unde poposeste. Mama obosita, isi primeste puiul si exalta de fericire, cand ii simte caldura micutului, detasata de tot ce se petrece in jurul sau, traind euforia momentului unic. Cadrele medicale privesc aceasta imbratisare, asteptand incetarea pulsatiilor cordonului ombilical, dupa care, tatal, daca isi doreste, poate da startul bebelusului in viata, prin pensarea cordonului bebelusului, care ii mentine inca, legatura cu mama sa. Apoi incepe cautarea micutului, care prin miscarile instinctive se indrepta catre sanul mamei, iar dupa cateva incercari poate initia primul supt pe abdomenul ei.
Pentru noi, este esential acest moment imediat, deoarece acel cocteil hormonal prezent dupa nastere, ii permite mamei prin contactul cu pruncul sau, initierea primului supt, instalarea lactatiei si in special dezvoltarea atasamentului.
Cand o gravida naste pe masa de nastere (patul special adaptat), va simti micutul pe abdomen, dupa care i se vor acorda primele ingrijiri.
In maternitatea noastra, se respecta dorintele mamei si ale tatalui, iar cel mai adesea mamele isi doresc puii in contact direct si continuu cu ele. Daca starea de sanatate a mamei si a copilului o permit, alaptarea se va initia in prima jumatate de ora, dupa care acestia vor ramane nedespartiti, in saloanele special destinate familiei formate din trei membri.
Chiar daca gravida a fost operata, ea isi doreste micutul imediat ce a fost adusa din sala de operatie. Ne pare firesc ca bebelusul sa fie langa mama sa cand aceasta si-l doreste! Mama isi vede pruncul si il simte in contact cu pielea sa, iar daca micutul este agitat, apropierea de mama il calmeaza dupa care incepe sa caute sanul. O mama operata stie ca va avea lapte daca bebelusul va suge cat mai des la san.
Pe perioada spitalizarii familiei i se ofera materiale in care exista informatii ample despre alaptare, sfaturi despre ingrijirea nou nascutului, depresia postpartum. Noi am considerat firesc ca mama sa se informeze si din alte surse, de aceea am asigurat materiale actualizate.
La externarea din spital, exista o relatie de incredere personal medical-familie, iar la solicitarea familiior am infiintat programe de urmarire a nou nascutilor unde asiguram consiliere in alaptare gratuita. De asemenea orice mama care a nascut in maternitatea noastra si ne solicita ajutorul cu privire la alaptare, va primi consiliere in cadrul clinicii, cat si pe forumul de discutii al maternitatii.
Acestea sunt principii pe care noi le-am considerat benefice mamei, tatalui si viitorului copil. Intr-o prima faza ne-am dorit o nastere in care sa primeze nevoile familei, gravidei, nou nascutului. Ne-am informat continuu, dupa care am intrat in contact cu gravide care si-au dorit sa aiba o experienta diferita la nastere in care sa primeze sentimentele.
Planul initial a fost continuu ajustat in functie de evolutia in domeniul medicinei si psihologiei al acestui subcapitol-nasterea.
Ulterior am avut confirmari ca nasterea si alaptarea pot fi experiente pozitive in viata unei femei, daca sunt respéctate nevoile femeii, nou nascutului si in principal am avut confirmari ca informatia acumulata si mereu actualizata se poate transforma intr-o practica benéfica viitoarei familia.
Citeste Jurnalul Isis!
http://isisconstanta.blogspot.com/
Citeste despre nastere, operatie cezariana, alaptare si ingrijire bebe!
http://nasterenaturala.com/
Afla ce cursuri poti face cand esti insarcinata!
http://bbcenter.ro/
liliana_t

Mesajde andreea_deya » Joi Feb 10, 2011 12:24 am

Cuvintele sunt de prisos, caci stim cu totii de inseamna Isis. Felicitari!
ImagineImagine
Viata e frumoasa !!!
andreea_deya

Mesajde loredana » Joi Feb 10, 2011 3:13 pm

FELICITARILE NOASTRE INTREGII ECHIPE ISIS!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imagine

Imagine
loredana

Mesajde tonya » Joi Feb 10, 2011 7:31 pm

oauuu felicitari isis bravoooo, :-bd :-bd sunt tare mandra ca am nascut la aceasta maternitate
Imagine
Imagine
Imagine
tonya

Mesajde Ioana Radu » Vin Feb 11, 2011 9:10 am

Felicitari isis :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
ImagineImagine
Ioana Radu

Mesajde ANAMARIA83 » Dum Feb 13, 2011 11:10 pm

FELICITARI ISIS :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: .MULTUMIM PENTRU CA EXISTATI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ImagineImagine
ANAMARIA83

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Zece Oameni de Valoare pentru Constanta